Rychlé informace

25. - 26. 5. 2024 Buchauer Sattel, Rakousko Ferraty 3 599 Kč / os. obs. 3/8

Grabnerstein - "nejkrásnější květinová hora Štýrska"

25. - 26. 5. 2024 Buchauer Sattel, Rakousko Ferraty 3 599 Kč / os. Obsazeno 3 z 8
Grabnerstein - "nejkrásnější květinová hora Štýrska"

Když se řekne Gesäuse …

Tam v údolí, kde se divoké vlny řek Enns a Salzach lačně dotýkají  strmých skalních stěn pohoří Gesäuse, kde se protíná národní park s největším přírodním parkem ve Štýrsku a kde se snoubí  tisíciletá historie kláštera Admont s dosud žijícími tradicemi, tam uslyšíte „šumění“. Tam leží Gesäuse.

Národní park Gesäuse. ležící v Ennstalských Alpách, zahrnuje velkou část pohoří Gesäuse a je jedním z nejmladších rakouských národních parků. Leží ve středním Rakousku na severu spolkové země Štýrsko. Největší část tvoří divoká přírodní krajina, zbytek tvoří ochranné pásmo s kultivovanou krajinou.

Jaký by to byl květen bez návštěvy malebného Gesäuse? Takovou dvoudenní májovou romantiku si nenecháme ujít ani letos a vyrazíme vstříc dobrodružstvím do hor v oblasti našeho oblíbeného Admontu.

První den vystoupáme od sedla Buchauer Sattel (861 m. n. m.) mezi městečky Admont a St. Gallen na chatu Admonter Haus (1 725 m. n. m.), která se stane naším útočištěm a zároveň výchozím bodem pro naše výpravy do okolních kopců. Již sama cesta na chatu bude v této rozkvetlé pohádkové krajině příjemným zážitkem, další cíle dne zvolíme dle aktuálních podmínek, možnosti jsou velkolepé. Okolí chaty obklopené vrcholy Admonter Warte, Mittagskogel, Natterriegel, Hexenturm je pravým Eldorádem pro každého horského nadšence pohodové turistiky a lehkých ferrat, ať vyrazíme kamkoliv, čekají nás nádherné zážitky. 

Den zakončíme při slunce západu na chatě Admonter Haus, nebude chybět tradiční metodický večer, ochutnávání regionální kuchyně a magická horská hvězdná obloha.

Den druhý vyrazíme vzhůru k vrcholu Grabnerstein (1 847 m. n. m.), jenž je bezkonkurenčně nejkrásnější květinovou horou ve Štýrsku. Dostaneme se na něj cestou vedoucí nahoru a dolů přes rokle a hřebeny na Jungfernscharte, odtud se dostaneme k vrcholovému kříži a užijeme si překrásné výhledy. Oč je tato malebná trasa méně náročná, o to je krásnější. Cesta zpět povede po příjemné naučné alpské stezce a my se už budeme jen kochat nádhernou krajinou, bohatou pozdně jarní a časně letní květenou, šuměním řeky, pramenů, potůčků, klapáním kamzičích kopýtek po skalách a všemi smysly vnímat zvuky a vůně čarovného Gesäuse.

Víkend zakončíme návštěvou Admontu, kde neopomeneme benediktinský klášter s největší klášterní knihovnou na světě, klášterní zahradou a monumentální bazilikou Panny Marie a svatého Blažeje. Samozřejmě nebude chybět posezení a zhodnocení akce nad pořádným řízkem, dobrou kávou a s Gesäuse se rozloučíme :)

V ranních hodinách odjezd z Ostravy (nástup možný po dohodě kdekoliv na trase) do sedla Buchauer Sattel. Úvodní seznámení se s programem a pravidly bezpečného pohybu v horách. Následně si "zopakujeme" problematiku pohybu po zajištěných cestách, seznámíme se s potřebným ferratovým vybavením a jeho správným použitím, správnou technikou lezení na zajištěných cestách a vydáme se společně na dvoudenní putování malebnou krajinou, která se dotkne srdce každého romanticky založeného horala.

NUTNÉ odpovídající pojištění pro uvedené aktivity a pohyb v horském terénu!

Důležité upozornění: Prioritou je zajištění bezpečnosti účastníků. S ohledem na aktuální povětrnostní podmínky a počasí je vyhrazena změna túry, případně i volba jiné.

Minimální počet účastníků: 6

Cena zahrnuje

 • služby mezinárodního horského průvodce s licencí UIMLA
 • cestovní pojištění pro danou aktivitu
 • zprostředkování dopravy
 • dálniční poplatky
 • zapůjčení kompletní ferratové výbavy
 • elektronické informační materiály
 • fotodokumentaci z akce
 • malý dárek
 • profesionální a přátelský přístup :)

Cena nezahrnuje

 • ubytování na chatě Admonter Haus - členové OEAV 15 €, ostatní 27 €

Doprava
mikrobus

Ubytování
1 x na horské chatě Admonter Haus ve společné noclehárně

Stravování
možnost občerstvení se na chatě; stravování v průběhu dne si zajišťuje každý z účastníků sám

Náročnost
B - mírně strmý skalnatý terén s několika obtížnými pasážemi, na cestě mohou být i strmé a i delší žebříky, ocelové kramle, ocelové kolíky i fixní lana. Některé takovéto úseky mohou vyžadovat i sílu v rukou. Bez umělých pomůcek se může jednat o úseky II. nebo III. st. obtížnosti UIAA. I zkušení ferratisté by měli mít již kompletní výstroj i výzbroj, pro začátečníky a děti je nutné s sebou mít i krátký kus lana (20 - 30 m).

Vybavení

 • vhodné oblečení odpovídající ročnímu období
 • turistická pevná obuv (nízké, nebo kotníkové boty, podle vlastních preferencí)
 • trekové hole - možnost zapůjčení zdarma
 • kvalitní sluneční brýle
 • ochranný krém proti slunci, pomáda na rty (obojí s ochranným faktorem min. 20)
 • čelovka
 • ferratový set, sedací a prsní úvazek, plochá smyčka, přilba
 • rukavice (doporučuji)

Na tuto akci se již nelze přihlásit

Hodnocení klientů

Eva Š.

Hodnocení:

Bezva, jako vždy :)
© ARSYLINE 2024
Upozornění
Zavřít