Rychlé informace

8. 10. 2022 Palenica Białczańska, Polsko Turistika a vrcholy 1 799 Kč / os. obs. 8/8

RYSY - najwyższy szczyt w Polsce

8. 10. 2022 Palenica Białczańska, Polsko Turistika a vrcholy 1 799 Kč / os. Obsazeno 8 z 8
RYSY - najwyższy szczyt w Polsce

Když se řekne Rysy ...

Ve Vysokých Tatrách, nad táhlou Mengusovskou dolinou, se spolu s dalšími velikány do mraků vypíná majestátní trojvrcholový horský štít - Rysy. Dva z jeho vrcholů leží na území Slovenska a jeden v Polsku. Nadmořská výška prostředního a zároveň nejvyššího je 2 503 m. n. m. Severozápadní vrchol je nejvyšší horou celého Polska, a udává se u něj nadmořská výška 2 500 m. n. m. Přístupný je z polské i slovenské strany Vysokých Tater.

Název této monumentální hory pochází z polštiny, kde "rysa" znamená "čára". Důvodem je výrazný, dlouhodobě zasněžený žlab pod vrcholem, viditelný z polské strany.

Výstupová cesta na vrchol je z polské (ale stejně tak i ze slovenské) strany  místy jištěna ocelovými kramlemi a řetězy. Naše putování začne vstupem do národního parku v místě zvaném Palenica Białczańska po turisticky značně frekventované cestě na Schronisko PTTK Morskie oko, ležící u stejnojmenného plesa. Odtud budeme pokračovat poměrně prudce vzhůru horskou krajinou, jejíž nádhera vynikne zejména při pohledu z vrcholu  -  za námahu s výstupem  na Rysy nás odmění nezapomenutelnými výhledy na celé Tatry. Při pohledu východním směrem panorama korunuje nejvyšší strážce Tater - respekt budící Gerlachovský štít (2 654 m. n. m.), opačným směrem vidíme až do Západních a na jih do Nízkých Tater. Na severní straně hřebene se pak z výšky můžeme kochat dvěma nejmodřejšími drahokamy, které jsme už cestou vzhůru osobně potkali -  úctyhodných    76 metrů hlubokým plesem Czarny Staw pod Rysami (1 583 m. n. m.) a hned pod ním největším plesem celého pohoří, křišťálově čistým ledovcovým jezerem (polsky stawem) zvaným Morskie Oko (1 395 m. n. m.).

Na slovenské straně nesmíme opomenout nejvýše položenou (2 250 m. n. m.) a zároveň nejmladší  tatranskou chatu  - legendárním „československým“ chatařem provozovanou Chatu pod Rysmi, ležící v suťovišti pod sedlem Váha. Chata je zásobována výhradně horskými nosiči, kteří patří již neodmyslitelně ke koloritu Vysokých Tater.

V brzkých ranních hodinách odjezd z Ostravy (nástup možný po dohodě kdekoliv na trase) na Slovensko. Úvodní seznámení se s programem a pravidly bezpečného pohybu v horách. Následně si sbalíme batohy a vyrazíme na celodenní túru s cílem zdolat 2 499 metrů vysoký vrchol, nabízející úžasné výhledy na celé Vysoké Tatry.

NUTNÉ odpovídající pojištění pro uvedené aktivity a pohyb v horském terénu!

Důležité upozornění: Prioritou je zajištění bezpečnosti účastníků. S ohledem na aktuální povětrnostní podmínky a počasí je vyhrazena změna túry, případně i volba jiné.

Minimální počet účastníků: 6

Cena zahrnuje

 • služby horského průvodce
 • cestovní pojištění pro danou aktivitu
 • zprostředkování dopravy
 • dálniční poplatky
 • zapůjčení potřebné výbavy (cepín, mačky)
 • elektronické informační materiály
 • malý dárek
 • profesionální a přátelský přístup :)

Doprava
mikrobus

Stravování
stravování v průběhu dne si zajišťuje každý z účastníků sám

Náročnost
celodenní túry s převýšením i kolem 1 000 m; vícedenní přechody s batohem; často složitější terén; velká nadmořská výška

Vybavení

 • vhodné oblečení odpovídající ročnímu období
 • turistická pevná obuv (nízké, nebo kotníkové boty, podle vlastních preferencí)
 • trekové hole - možnost zapůjčení zdarma
 • cepín, mačky
 • kvalitní sluneční brýle
 • ochranný krém proti slunci, pomáda na rty (obojí s ochranným faktorem min. 20)
 • čelovka

Na tuto akci se již nelze přihlásit

Hodnocení klientů

Janette B.

Hodnocení:

Vřele doporučuji, strávili jsme celý den s partou moc fajn lidí. Budíček s písní "V dolinách" od Karla Duchoňa alias slovesnkého Karla Gotta neměl chybu, tuším jsem si ji broukala eště i na Rysech :) Výlet neměl jedinou chybu. Tímto chci pozdravit všechny účastníky, i ty budoucí. Přeji Vám ať si to užijete stejně jako my! Určitě si užijete srandu a bude dobrá nálada. 2) Budete v péči opravdového profíka. Berg Heil!

Ladislava V.

Hodnocení:

Další překrásná akce ,vše naprosto perfektní , možnost si vyzkoušet mačky a cepín bylo super .Díky za nádhernou slunečnou ,zasněženou sobotu v Tatrách. Za mě naprosto top akce :)⛰️;)

Alena V.

Hodnocení:

Perfektní akce, skvělá parta, úžasné počasí a opět se opakuji ;-) Péťo díky moc a těším se opět a zase a znova a pořád na další akci.

Kateřina C.

Hodnocení:

Skvělý jednodenní výlet. Byla jsem na Peťově akci poprvé, určitě ne naposled. :-)
© ARSYLINE 2024
Upozornění
Zavřít